Kristina Phillips danas je izvor inspiracije za mnoge, no nekada je bila poznata kao žena čija težina je predstavljala izuzetno ozbiljan zdravstveni izazov. U prošlosti, Kristina, koja dolazi iz Misisipija, bila je najteža žena na svijetu, s potrebom da ljekari odstrane čak 20 kilograma masti samo s nogu. U svojoj teškoj borbi s prekomjernom težinom, Kristina je unosila ogromnih 7.000 kalorija dnevno. S obzirom na stanje u kojem se nalazila, nije mogla da se gleda u ogledalu i imala je ozbiljne probleme s kontrolom ishrane. Tokom dvije godine, gotovo nije izlazila iz kuće, a svaki korak bio je ispunjen osećajem da će se ugušiti.
Kada je u svojim dvadesetim godinama dostigla težinu od 338 kg, Kristina je shvatila da mora nešto da promijeni zbog sve ozbiljnijih zdravstvenih problema. Njena transformacija bila je pod budnim okom celog svijeta, i uprkos brojnim izazovima, uspjela je da izgubi nevjerovatnih 260 kg. Kristina je često naglašavala da je osjećala kao da je zarobljena u svom ogromnom tijelu. Krivicu za svoje probleme često je prebacivala na svoju majku i tadašnjeg muža Zaka, koji su joj, pored kupovine omiljenih brze hrane, dozvoljavali da se prejedaju.
U jednom trenutku, Kristina nije mogla da izdrži dalje i odlučila je da potraži pomoć lekara. Oni su joj objasnili da bi toliko masnoće moglo da se ukloni samo putem operacije, ali da bi prethodno morala da izgubi težinu kako bi bila spremna za zahvat. Tako je 2014. godine započela svoju izuzetnu transformaciju, tokom koje je uspela da smanji težinu za nevjerovatnih 243 kilograma.
Njena transformacija i proces mršavljenja privukli su veliku pažnju širom svijeta, a Kristina je stekla poznatost pojavom u američkom rijaliti programu posvećenom ženama koje teže više od 200 kilograma. Tada je producentima emisije ispričala: “Zarobljena sam u tijelu u kojem ne želim da budem.”
Prije deset godina, Kristina je prošla operaciju želuca, ali to nije bilo dovoljno zbog velike količine masnih naslaga koje su zahtevale dodatne hirurške intervencije. Američki mediji izveštavaju da su s njenih nogu uklonjeni po 20 kilograma masti.
Danas je Kristina potpuno promijenjena. S težinom od 83 kilograma, izgubila je dvije trećine svoje prethodne težine. Rado dijeli svoje fotografije na društvenim mrežama i sada je ponosna majka dva sina. Tokom trudnoće je uspješno izbjegla prekomjerno gojenje i može da kaže da je konačno pobijedila svoje prethodne probleme.
Kristina se bori s stalnim strahom od povratka na staru težinu, pa kad god primjeti da je dobila nekoliko kilograma, odlučuje da prestane s jedenjem na nekoliko dana kako bi izbegla ponovno zarobljavanje u svom domu zbog viška težine.
– Kad god bih primjetila da se gojim, prestajala bih da jedem nekoliko dana. Bojala sam se da ću ponovo biti zarobljena u kući i da ću izgubiti kontrolu nad svojim životom – priznaje Kristina. Tokom svog putovanja mršavljenja nije imala pravu podršku od tadašnjeg supruga Zaka. Stalne svađe između njih samo su povećavale njenu anksioznost.
– Došla sam do spoznaje da je ovo moja borba i da ne mogu da računam na Zaka – naglasila je.
Razvod je, kako se kasnije pokazalo, bio odlična odluka za nju. Ubrzo nakon toga, našla je novog partnera s kojim sada sretno uživa u životu. Oni su stvorili predivnu porodicu, roditelji su dva dječaka, i međusobno su najveća podrška jedno drugom.
Kristina danas izgleda ovako:
Gojaznost je složen i ozbiljan problem koji utiče na mnoge aspekte života pojedinca. Ona se ne može sagledati samo kao estetsko pitanje, već ima duboke fizičke i psihološke posljedice. Kada osoba postane gojazna, često se suočava s brojnim zdravstvenim izazovima, kao što su bolesti srca, dijabetes tipa 2, visoki krvni pritisak i problemi s disanjem. Te zdravstvene komplikacije mogu značajno smanjiti kvalitet života i skratiti životni vijek.
Pored fizičkih problema, gojaznost nosi i psihološki teret. Osobe koje se bore s viškom kilograma često se suočavaju s niskim samopouzdanjem i depresijom. Predrasude i društvene norme često doprinose osjećaju stigmatizacije i izolacije, što dodatno pogoršava emocionalno stanje. Ovi psihološki problemi mogu dovesti do začaranog kruga u kojem emocionalna bol vodi ka prekomernom jedenju, što dalje pogoršava stanje.
Gojaznost je često rezultat kombinacije različitih faktora, uključujući genetiku, način života i navike u ishrani. Na primer, nepravilna ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti i stres mogu značajno doprineti nakupljanju viška kilograma. Takođe, socijalni i ekonomski faktori igraju ulogu; pristup zdravoj hrani i mogućnosti za fizičku aktivnost nisu uvek ravnomerno raspodeljeni među različitim zajednicama.
Rješavanje problema gojaznosti zahteva holistički pristup koji obuhvata promene u ishrani, povećanje nivoa fizičke aktivnosti i podršku mentalnom zdravlju. Uključivanje profesionalaca, poput nutricionista, trenera i terapeuta, može značajno pomoći u procesu mršavljenja i postizanju održivih rezultata. Uz adekvatnu podršku i promene u načinu života, mnogi ljudi mogu postići i održati zdravu telesnu masu i poboljšati kvalitet svog života.