Mujo se vraća kući nakon 3 godine zatvora, kad u dnevnoj sobi kraj Fate – kolijevka sa malom bebom.

Mujo protrlja oči i u nevjerici ispali:

-Fato bona, šta je ovo?

Fata mirno odgovori:

-Beba bolan na šta ti liči?

Mujo bijesno nastavi:

-Pa jesmo li se dogovorili da ćeš biti poštena dok sam ja u zatvoru, čije je?

Fata slegne ramenima:

-Moje bolan čije će biti…a moglo je biti i tvoje da si bio pošten.

BONUS TEKST O ZDRAVIM NAVIKAMA

Zdrave navike koje treba svako praktikovati

1. Uravnotežena ishrana

Jedna od najvažnijih navika koju možemo razviti jeste uravnotežena ishrana. To podrazumeva konzumiranje raznovrsnih namirnica koje obezbeđuju sve neophodne nutrijente: proteine, ugljene hidrate, masti, vitamine i minerale. Fokusirajte se na unos svežeg voća i povrća, celih žitarica, nemasnih proteina (kao što su piletina, riba, mahunarke) i zdravih masti (kao što su orašasti plodovi, avokado i maslinovo ulje). Izbegavajte prerađenu hranu, šećere i nezdrave masti.

2. Redovna fizička aktivnost

Fizička aktivnost je ključna za održavanje zdravlja. Preporučuje se najmanje 150 minuta umerenog vežbanja ili 75 minuta intenzivnog vežbanja svake nedelje. Hodanje, trčanje, plivanje, biciklizam, joga i vežbe snage su odlične opcije. Vežbanje pomaže u održavanju zdrave telesne težine, poboljšava raspoloženje, povećava energiju i smanjuje rizik od hroničnih bolesti.

3. Dovoljan unos vode

Voda je esencijalna za mnoge funkcije u telu, uključujući regulaciju temperature, transport hranljivih materija i izbacivanje toksina. Preporučuje se unos oko 8 čaša vode dnevno, ali potrebe mogu varirati zavisno od individualnih faktora kao što su nivo aktivnosti i klimatski uslovi. Održavanje hidratacije može poboljšati vašu kožu, energiju i opšte zdravlje.

4. Kvalitetan san

San je ključan za fizičko i mentalno zdravlje. Odrasli bi trebali spavati između 7-9 sati svake noći. Dobar san pomaže u oporavku tela, jačanju imunološkog sistema, poboljšanju koncentracije i smanjenju stresa. Pokušajte da idete na spavanje i budite se u isto vreme svaki dan, izbegavajte elektronske uređaje pre spavanja i stvorite opuštajuću rutinu pred spavanje.

5. Upravljanje stresom

Stres je neizbežan deo života, ali način na koji ga upravljamo može značajno uticati na naše zdravlje. Pronađite tehnike koje vam pomažu da se opustite i smirite, kao što su meditacija, duboko disanje, joga, hodanje u prirodi ili bavljenje hobijem. Redovno vežbanje, druženje sa prijateljima i porodicom, kao i postavljanje realnih ciljeva i prioriteta mogu takođe pomoći u smanjenju stresa.

6. Redovni medicinski pregledi

Preventivni pregledi i redovni odlazak kod lekara mogu vam pomoći da pratite svoje zdravlje i rano otkrijete eventualne probleme. Preporučuje se godišnji pregled, kao i specifični pregledi zavisno od vaših godina, pola i zdravstvene istorije (kao što su mamografija, kolonoskopija, pregledi očiju i zuba).

7. Zdravi međuljudski odnosi

Održavanje zdravih odnosa sa porodicom, prijateljima i kolegama može značajno poboljšati vaše mentalno zdravlje i kvalitet života. Komunicirajte otvoreno, provodite vreme sa voljenima i pružajte podršku jedni drugima. Pozitivni odnosi mogu smanjiti stres, poboljšati raspoloženje i pružiti osećaj pripadnosti.

8. Održavanje mentalne aktivnosti

Baš kao što je važno vežbati telo, važno je vežbati i mozak. Aktivnosti poput čitanja, rešavanja ukrštenih reči, učenja novih veština ili jezika, sviranja muzičkih instrumenata i igranja društvenih igara mogu pomoći u održavanju mentalne oštrine i prevenciji kognitivnog pada.

9. Odvikavanje od loših navika

Pušenje, prekomerno konzumiranje alkohola i upotreba droga su navike koje mogu ozbiljno ugroziti vaše zdravlje. Ako imate neku od ovih navika, potražite pomoć i podršku kako biste ih se oslobodili. Čak i male promene, poput smanjenja broja cigareta ili alkohola koje konzumirate, mogu imati pozitivan uticaj na vaše zdravlje.

10. Pozitivan stav prema životu

Održavanje pozitivnog stava i praktikovanje zahvalnosti može značajno poboljšati vaše mentalno i emocionalno zdravlje. Fokusirajte se na pozitivne aspekte svog života, izražavajte zahvalnost za ono što imate i trudite se da budete optimistični. Pozitivan stav može vam pomoći da se lakše nosite sa izazovima i stresom.

11. Razvijanje hobija i interesovanja

Imati hobi ili interesovanje može obogatiti vaš život i pružiti vam osećaj svrhe. Bilo da je to vrtlarstvo, slikanje, kuvanje, pisanje, ples ili bilo koja druga aktivnost koja vas ispunjava, važno je da imate nešto u čemu uživate i što vam pomaže da se opustite i izrazite.

12. Održavanje lične higijene

Održavanje dobre lične higijene je ključna za prevenciju bolesti i održavanje zdravlja. Redovno pranje ruku, tuširanje, pranje zuba dva puta dnevno i pravilna nega kože su osnovni koraci koje treba svakodnevno praktikovati.

Preporučujemo