Kiropraktičar je pokazao 3 jednostavne vježbe koje će vam pomoći da uklonite “Grbu” u vratu: 0vo mi je najviše pomoglo! VIDEO

0
818

Ako osjećate nelagodu ili bol u području vratne kralježnice i ramenima, jedan od mogućih uzroka može biti nepravilno držanje tijela. Naime, neprikladni položaji glave i vrata mogu dovesti do napetosti mišića, što rezultira raznim neugodnostima. Zbog današnjeg načina života, koji često uključuje dugotrajno sjedenje i nepravilno korištenje tehnologije, mnogi ljudi su skloni razvoju ovih problema. Da biste olakšali bol, ispravili svoje držanje i poboljšali stabilnost tijela, redovno izvođenje specifičnih vježbi može biti izuzetno korisno i ključno za vaše zdravlje.

Prvi korak u rješavanju problema s držanjem je usvajanje pravilnog uspravnog položaja tijela. To podrazumijeva da se postavite tako da vam je tijelo izravno, ramena opuštena i stopala ravno na podu. Kako biste dodatno potaknuli pravilno držanje, možete izvesti vježbu koja uključuje lagano pritiskanje brade prema natrag uz pomoć kažiprstom i srednjim prstom. Nagnite glavu unatrag dok ne osjetite blago istezanje u predjelu vrata, ali budite oprezni da ne pretjerate kako ne biste izazvali dodatnu nelagodu. Održavajte ovaj položaj otprilike 10 sekundi, a zatim ponovite vježbu nekoliko puta. Ova jednostavna vježba pomaže u istezanju mišića vrata i potiče bolju cirkulaciju, čime se smanjuje napetost i nelagoda.

Jedna od izuzetno korisnih vježbi za jačanje leđa i ramena je takozvani „W” položaj. Da biste izveli ovu vježbu, stanite uspravno i podignite ruke u obliku slova „W”, s dlanovima okrenutim prema van i laktovima savijenim. Važno je da ramena ostanu spuštena i opuštena tijekom izvođenja. Zatim lagano povucite laktove prema natrag, osjećajući pritom istezanje u gornjem dijelu leđa. Dok povlačite laktove, važno je da glava ostane u neutralnom položaju i da je ne gurate naprijed. Održavajte ovaj položaj s povučenim lopaticama pet sekundi, a zatim se opustite i ponovite vježbu nekoliko puta. Ova vježba pomaže u jačanju mišića leđa i poboljšanju stabilnosti, smanjujući napetost u tim područjima.

Osim „W” položaja, možete izvesti seriju pokreta koji uključuju oblike slova „Y”, „W”, „L” i „T”. Za oblik slova „Y”, podignite ruke visoko prema nebu i prema van. U tom položaju, važno je održavati pravilno držanje tijela, a ramena i glava trebaju ostati opušteni. Nakon toga, prebacite ruke prema dolje, povlačeći ih prema tijelu kako biste formirali slovo „W”. Dok ste u ovom položaju, zadržite dah i duboko udahnite, što pomaže u opuštanju mišića. Zatim, prijeđite na poziciju „L”, držeći podlaktice paralelne s tlom. Na kraju, završite s oblikom slova „T” podizanjem ruku u visini ramena, držeći ih paralelno s tlom i izvodeći blago povlačenje lopatica prema leđima. Ove vježbe su ključne za poboljšanje posturalne stabilnosti i smanjenje napetosti u mišićima.

Važno je napomenuti da su ove vježbe efikasne za poboljšanje posture i smanjenje napetosti u vratnoj kralježnici, ali je od suštinske važnosti da ih izvodite pravilno i polako, bez prevelikog opterećenja. Da biste osigurali pravilnu izvedbu svih pokreta, preporučuje se gledanje video vodiča koji detaljno prikazuju tehniku. Na platformi YouTube možete pronaći mnoge korisne snimke koje će vas voditi kroz tačne korake i pozicije koje trebate zauzeti kako biste postigli maksimalne rezultate.

Redovito izvođenje ovih vježbi može značajno poboljšati vašu stabilnost, ispraviti držanje tijela, smanjiti napetost u mišićima i pružiti dugotrajno olakšanje od bolova u vratu i ramenima. Dodatno, uz vježbe, preporučuje se i usvajanje zdravih životnih navika, poput izbjegavanja dugotrajno sjedenja u jednom položaju, pravljenja čestih pauza tijekom rada i istezanja. Uzimanje vremena za pravilno istezanje može dodatno smanjiti rizik od povreda i pomoći u održavanju zdravog i funkcionalnog tijela.

Pored toga, razmislite o unapređenju svog radnog okruženja. Prilagodite visinu stolice i stola tako da vam laktovi budu savijeni pod pravim uglovima, a stopala ravno na tlu. Također, kada koristite računalne uređaje, postavite ekran u visini očiju kako biste smanjili napetost u vratu. Korištenje jastučića za podršku donjeg dijela leđa također može biti korisno.

Sve ove mjere, uz redovito izvođenje vježbi i svijest o pravilnom držanju tijela, mogu doprinijeti poboljšanju vašeg općeg zdravlja i blagostanja. S vremenom, ove promjene će se pozitivno odraziti na vašu svakodnevicu, omogućujući vam da se osjećate bolje i izbjegnete nelagodu koja može proizaći iz lošeg držanja i napetosti u mišićima.