Uši vas stalno svrbe: to znači samo jedno – ne igrajte se!

0
599

Ljudi koji imaju slabiji imunitet i sklonost infekcijama uha moraju biti posebno pažljivi. Problem s upalama uha je u tome što mogu izazvati veliku nelagodu, pa je ključno da se što prije uoče znakovi ove bolesti kako bi se ubrzao proces oporavka. Više informacija o tome kako prepoznati simptome i koje korake poduzeti za prevenciju možete pronaći ovdje.

Ipak, važno je naglasiti da je savjetovanje s medicinskim stručnjakom neophodno kada se radi o bilo kojem zdravstvenom problemu. 1. Blagi osjećaj nelagode poput škakljanja ili peckanja na koži. Ako se ovo ne tretira na vrijeme, bezazleni svrbež unutar uha može se pogoršati i razviti u ozbiljniji problem. Uši postaju crvene, i iznutra i izvana. U početku, unutar ušnog kanala može se pojaviti diskretno crvenilo.

Kako se stanje pogoršava, crvenilo i oteklina mogu postati sve očigledniji, prelazeći granice samog uha. 3. Osjećaj nelagode ili bol U početnim fazama, može se javiti blaga neprijatnost, posebno nakon dodirivanja ušnog kanala ili pritiska na tragus. Vremenom, može se javiti osjećaj da su uši zapušene. U ozbiljnijim slučajevima, bol se može proširiti na područje lica, vrata ili jedne strane glave.

Curenje tekućine bez prepoznatljivog mirisa Na početku, bezmirisna tekućina može djelovati kao manja neprijatnost, ali kako infekcija napreduje, stanje se može pogoršati. S vremenom, sluh postaje oslabljen ili prati neprestano zujanje. U blažim slučajevima, ovaj simptom može biti neprimjetan, no kod ozbiljnijih infekcija može doći do značajnog oštećenja sluha.

Može se javiti osjećaj prigušenog sluha ili stalnog zujanja koje dolazi iz ušiju. Limfni čvorovi na vratu mogu postati otečeni. Ako se infekcija ne liječi na vrijeme, upala limfnih čvorova može se pogoršati, a postoji i rizik od pojave vrućice zbog potpune blokade ušnog kanala. Što treba izbjegavati. Ne koristite pamučne štapiće niti bilo kakve predmete koji nisu predviđeni za čišćenje unutrašnjosti uha.

Iako pamučni štapići mogu ukloniti nečistoće s površine uha, postoji rizik da ćete njima nehotice potisnuti vosak dublje u kanal. Ako osjetite nelagodu prilikom njihove upotrebe, najbolje je potpuno prestati s njima. Takođe, važno je izbjegavati grebanje ušiju raznim predmetima poput ključeva, spajalica ili pribadača, jer to može dovesti do dodatnog zbijanja voska, iritacije kože i čak oštećenja tkiva.

Razmislite o zaštiti ušiju kapom za plivanje ili korištenju čepića Ako ste skloni upalama uha, korisno je poduzeti preventivne korake. Na primjer, plivačka kapa može biti efikasan način da spriječite prodor vode u uši. Također, čepići za uši mogu pružiti dodatnu zaštitu. Ukoliko imate bilo kakvih sumnji, najbolje je potražiti savjet ljekara kako biste dobili preporuke za dodatne mjere opreza. Za sušenje vlage iz ušiju možete upotrijebiti fen za kosu.

Nakon izlaska iz vode, ključno je pravilno brinuti o svojim ušima. Prvo, nagnite glavu na jednu stranu i pažljivo ih osušite ručnikom, kako biste uklonili višak vode. Ovo je jednostavan način da spriječite zadržavanje vlage. Ako, i nakon dolaska kući, osjetite da je voda još uvijek prisutna u ušima, možete koristiti fen da ih dodatno osušite. Važno je da fen bude postavljen na nisku brzinu i hladniji režim rada kako biste izbjegli bilo kakvu nelagodu ili potencijalno oštećenje.

Uho je složeni organ odgovoran za sluh i ravnotežu, a njegova anatomija i fiziologija su fascinantni u svojoj složenosti. Sastoji se od tri glavna dijela: vanjskog, srednjeg i unutarnjeg uha, koji zajednički rade kako bi omogućili prepoznavanje zvukova i održavanje ravnoteže. Vanjsko uho čine ušna školjka i vanjski slušni kanal. Ušna školjka, također poznata kao aurikula, ima za cilj skupljati zvučne valove iz okoline i usmjeravati ih prema slušnom kanalu. Ovi zvučni valovi putuju kroz vanjski slušni kanal sve dok ne udare o bubnjić, tanku membranu koja vibrira kao odgovor na zvuk. Bubnjić dijeli vanjsko uho od srednjeg uha i igra ključnu ulogu u prenošenju zvučnih signala.

Srednje uho smješteno je iza bubnjića i sadrži tri male kosti poznate kao slušne koščice: čekić, nakovanj i stremen. Ove koščice su najmanje kosti u ljudskom tijelu, a njihova funkcija je prenošenje vibracija s bubnjića na ovalni prozor, otvor koji vodi u unutarnje uho. Kada bubnjić vibrira, čekić, nakovanj i stremen pojačavaju ove vibracije i prenose ih dalje. Srednje uho također sadrži Eustahijevu tubu, kanal koji povezuje uho s grlom i regulira pritisak unutar srednjeg uha, omogućavajući mu pravilno funkcioniranje.

Unutarnje uho, ili labirint, najkompleksniji je dio uha. Sadrži pužnicu, vestibularni sistem i polukružne kanale, koji su ključni za sluh i ravnotežu. Pužnica je spiralna struktura ispunjena tekućinom, a unutar nje se nalazi Cortijev organ, glavni slušni receptor. Kada vibracije dođu do pužnice, tekućina unutar nje se pokreće, što uzrokuje pomicanje sitnih dlačica unutar Cortijevog organa. Te dlačice tada stvaraju električne impulse koji se putem slušnog živca prenose do mozga, gdje se zvuk obrađuje i interpretira.

Funkcija vestibularnog sustava je održavanje ravnoteže i orijentacije tijela u prostoru. Sastoji se od polukružnih kanala, vrećice i mjehurića, koje su također ispunjene tekućinom i sadrže osjetne stanice s dlačicama. Kada pomičemo glavu, tekućina u polukružnim kanalima se kreće, a osjetne stanice šalju signale mozgu o promjeni položaja glave. Mozak zatim obrađuje ove informacije i omogućava nam da održimo ravnotežu. Vestibularni sistem također surađuje s očima i mišićima kako bi koordinirao pokrete i stabilizirao pogled dok se krećemo.

Uho nije samo organ sluha, već i ključan za održavanje ravnoteže, a njegov složen sistem omogućava precizno prepoznavanje i interpretaciju zvučnih informacija, kao i prilagodbu tijela promjenama u prostoru. Zdravlje uha ključno je za svakodnevno funkcioniranje, a oštećenja bilo kojeg dijela uha mogu dovesti do problema sa sluhom ili ravnotežom.