NASTRADALA KĆERKA (25) SRPSKOG ROKERA Oglasila se neutješna porodica: “Sada je među anđelima kako joj kaže ime”

0
394

Mediji izvještavaju da je Angelina Čonkić (25), kćerka Nebojše Čonkića Čonte, bivšeg lidera čuvenog novosadskog pank benda “Pekinška patka”, tragično preminula u Torontu, Kanada, uslijed posljedica saobraćajne nesreće.

Porodica je u dubokoj žalosti obavijestila javnost da će Angelinino tijelo biti prebačeno iz Kanade u Novi Sad, gdje će biti sahranjena na Gradskom groblju u narednim danima.

Sa neopisivom tugom obaveštavamo da je naša voljena Nina tragično izgubila život 6. oktobra u Torontu, usled saobraćajne nesreće. Njeno ime sada ima svoje pravo značenje – ona je među Anđelima,” stoji u čitulji koju su potpisali njeni najmiliji: majka Mirjana, otac Nebojša, brat Momčilo, te stric Borislav i strina Jelena s decom Milicom i Milanom.

Nebojša Čonkić Čonta, rođen 1953. godine u Novom Sadu, bio je jedan od ključnih aktera muzičkog Novog talasa u bivšoj Jugoslaviji tokom ranih osamdesetih. Kao vođa benda “Pekinška patka,” Čonkić je stvorio dva albuma koja su postala klasici srpskog i balkanskog roka. Nakon što se grupa raspala, Čonkić je okrenuo novi list u svom životu, posvetivši se akademskoj karijeri kao profesor u Elektrotehničkom školskom centru u Novom Sadu.

Godine 1994. Nebojša se preselio u kanadski Toronto, gde je nastavio svoju profesorsku karijeru, predajući informatiku na Univerzitetu Seneka.”

Bend “Pekinška patka” ostavio je značajan trag na muzičkoj sceni bivše Jugoslavije tokom osamdesetih godina. Osnovan je u Novom Sadu, a predvodio ga je talentovani Nebojša Čonkić, poznat po svom karizmatičnom nastupu i sposobnosti da spoji različite muzičke stilove. Grupa je ubrzo stekla popularnost zbog svog jedinstvenog zvuka koji je spajao elemente punk rocka, novog talasa i pop muzike, a njihove pesme su često sadržavale provokativne i društveno angažovane tekstove.

Prvi album grupe, “Pekinška patka,” objavljen je 1981. godine, a brzo je postao kultni hit. Mnoge pesme sa ovog albuma, poput “Kreni,” “Džin i tonik” i “Marš na Drinu,” obeležile su to vreme i pružile glas mladima koji su tražili promene i izražavanje svojih osećanja u turbulentnom društvenom okruženju. Svojim tekstovima, bend je kritizovao tadašnje društvo, politiku i svakodnevicu, istovremeno ostavljajući prostora za humor i ironiju.

Bend je poznat i po energičnim nastupima uživo, koji su često privlačili velike mase fanova. Njihova muzika odražavala je duh vremena, a na koncertima su često izvodili i obrade popularnih stranih izvođača, doprinoseći time raznovrsnosti svog repertoara.

Nakon uspešnog debija, “Pekinška patka” je nastavila sa radom, ali je 1983. godine objavila svoj drugi album, “Danas.” Ovaj album je dodatno učvrstio njihov status na muzičkoj sceni i donio im još više obožavalaca. Ipak, nakon ovog uspeha, bend se raspao, a članovi su krenuli različitim muzičkim putevima.

Nebojša Čonkić, vođa grupe, odlučio je da se posveti akademskoj karijeri. Kao profesor u Elektrotehničkom školskom centru u Novom Sadu, usmerio je svoj kreativni potencijal na obrazovanje mladih generacija. Tokom svog rada, ostao je aktivan u muzičkom svetu, povremeno se vraćajući na scenu kroz razne projekte, ali bez povratka na staru slavu “Pekinške patke.”

Iako se bend raspao, njihov uticaj je i dalje prisutan. Njihova muzika ostaje popularna među starijim generacijama, ali i mladima koji traže autentične zvuke i poruke. “Pekinška patka” se može smatrati simbolom jednog vremena, a njihova dela će zauvek ostati u sećanju onih koji su uživali u njihovim pesmama, kao i u širem kontekstu muzičke i kulturne istorije regiona. Bez obzira na to koliko je vremena prošlo, njihova muzika nastavlja da inspiriše nove generacije, potvrđujući da istinski umetnici nikada ne izblijede.