Pojava dlačica na bradi, naročito kada se desi iznenada i neočekivano, može biti neprijatno iskustvo za mnoge žene. Iako se o tome ne govori često, važno je napomenuti da ovo nije neuobičajena pojava i da mnoge žene prolaze kroz slične situacije. Dlačice na bradi su često rezultat kombinacije genetskih faktora i hormonskih promena. Muški hormoni prisutni u ženskom telu, kao i opšti hormonalni balans, igraju ključnu ulogu u pojavi ovih dlačica.

Prema rečima dr. Hedli King, dermatologa iz Njujorka, osjetljivost folikula dlake na hormone uglavnom je određena genetikom. To znači da ako su vaši folikuli dlake posebno osjetljivi na hormone, dlačice mogu biti deblje i izraženije, dok kod drugih žena mogu biti slabije i tanje. Ako je vaša baka imala problema s dlačicama na bradi, verovatno ćete i vi naslediti tu sklonost.

Dlačice na bradi mogu početi da rastu u bilo kojem periodu života, ali se najčešće pojavljuju u kasnijim godinama kada dolazi do promjena u hormonalnom balansu. Iako ova pojava može izazvati nelagodnost, najjednostavnije rešenje je uklanjanje dlačica čupanjem. Ukoliko je problem izraženiji i dlačice su brojnije, mnoge žene se odlučuju za laserske tretmane koji pružaju dugotrajnije rezultate.

Važno je napomenuti da pojava dlačica na bradi nije nužno razlog za zabrinutost. Međutim, ukoliko se one pojavljuju zajedno s neredovnim menstrualnim ciklusom, povećanom maljavošću na drugim delovima tela i licu, kao i upornim aknama, moguće je da se radi o sindromu policističnih jajnika. U tom slučaju, važno je potražiti savet lekara kako bi se problem pravilno dijagnostikovao i tretirao.

Ovaj fenomen je više od estetskog problema i može ukazivati na dublje zdravstvene tegobe, zbog čega je važno da žene budu informisane i osnažene da potraže odgovarajuću medicinsku pomoć kada je to potrebno.

Preporučujemo