„Moj muž je u posljednje vrijeme nagovještavao da sam se zapustila…”

0
540

Moj suprug me već neko vrijeme upozorava kako sam prestala paziti na izgled.

Ali, uz troje djece, mnogo mi je važnije stići sve dnevne obaveze nego se baviti frizurom i manikurom.

Tijekom nedavnog posjeta moje svekrve, on se, bez ustručavanja, pred njom požalio da više nimalo ne vodim računa o sebi.

Nije očekivao njezinu reakciju: odmah se okrenula prema njemu i rekla:
Ako ti primjećuješ da se ona ‘zapustila’, zašto ti ne preuzmeš dio posla? Gdje su cvijeće, iznenađenja, koji dan odmora za nju? Kad si posljednji put skuhao ručak i pustio je da predahne?

Na kraju je zaključila:
Pobrini se za nju na pravi način. Jer, ako ti ne budeš, vrlo lako bi se mogao naći netko drugi tko hoće.”

Zašto neke žene zapuste svoj fizički izgled nakon udaje?

Postoji cijeli niz razloga zbog kojih dio žena, nakon što se uda, prestaje posvećivati jednaku količinu pažnje svome fizičkom izgledu kao prije. Ovdje je važno naglasiti da se ne radi o univerzalnom pravilu, nego o nizu društvenih i osobnih čimbenika koji mogu utjecati na to da se žena nađe u situaciji da jednostavno nema energije, vremena ili motivacije brinuti se o sebi na način na koji je to nekada činila.

1. Nedostatak vremena i nove obveze
Jedan od najčešćih razloga je nagli porast obveza nakon stupanja u brak, osobito ako par ubrzo dobije djecu. Majčinstvo je zahtjevno i često ostavlja premalo prostora za osobne potrebe. Uz to, tu su kućanski poslovi, briga o obitelji, ali i sve ostalo što dolazi s novim životnim aranžmanom. Vrijeme koje je žena prije mogla posvetiti odlasku u teretanu, kozmetičkom salonu ili jednostavnom uživanju u dugoj kupki, sada se znatno skraćuje. Kada je dan ispunjen do posljednje minute obvezama, lako je prioritet dati djeci, partneru i kućanstvu, a vlastite potrebe staviti na posljednje mjesto.

2. Psihološki utjecaji i pritisak okoline
U mnogim kulturama postoji neizrečeno pravilo da se nakon vjenčanja žena “smije opustiti” jer je “osigurala” dugoročnu vezu. Premda je riječ o stereotipu, on i dalje živi. Ponekad se dogodi da se žena sama navikne na ideju da više ne mora imponirati okolini ili društvu jer se dokazala time što je uplovila u bračnu luku. S druge strane, neke žene mogu doživjeti osjećaj krivnje ako više pažnje posvete svom izgledu, umjesto da se posvete obitelji. Ovo je osobito vidljivo u sredinama gdje se kult majčinstva i brige o domu stavlja iznad svega ostaloga, što žene dovodi u situaciju da sebe percipiraju kao “neodgovorne” ako se odluče odvojiti vrijeme za njegu i aktivnosti koje su izvan obiteljskih potreba.

3. Promjene prioriteta i životnih vrijednosti
Kod nekih žena sama činjenica da su se udale i stvorile obitelj mijenja njihove poglede na život te ono što im je nekada bilo važno, poput novog modnog dodatka ili redovitih kozmetičkih tretmana, više ne vide kao prioritet. U braku dolaze nove životne preokupacije, od financijske stabilnosti do planiranja budućnosti i odgajanja djece. U takvim okolnostima, briga o frizuri, manikuri ili najnovijim trendovima odjednom postaje sporedna stvar. Kod nekih parova također se događa da sufinanciraju zajedničke troškove, što ostavlja manje sredstava za “luksuzne” osobne potrebe.

4. Umor i iscrpljenost
Za mnoge žene fizička iscrpljenost postaje glavna prepreka na putu do održavanja izgleda. Ritam života, kombiniran sa stalnim obvezama, može dovesti do kroničnog umora. Kad se na kraju dana pronađe malo slobodnog vremena, većina žena radije će ga iskoristiti za kratak odmor, spavanje ili jednostavno ležerno provođenje vremena s obitelji. Redovito vježbanje, odlazak kozmetičarki ili frizeru zahtijevaju ulaganje napora, vremena i novca, pa se sve to često stavlja “na čekanje”.

5. Podrška ili njezin nedostatak
Brak bi trebao biti partnerski odnos u kojem se oboje podržavaju i motiviraju. Međutim, ako suprug ne pokazuje razumijevanje za potrebe svoje žene, ona može steći dojam da se fizička njega ili vrijeme za vlastiti hobi smatraju nepotrebnima. S druge strane, ako postoji jasna podrška i poticaj od partnera, uključujući preuzimanje dijela kućanskih poslova ili brige o djeci, žena će imati više prostora i energije posvetiti se svom izgledu. Način na koji partner reagira kada žena izrazi želju da vježba, izađe s prijateljicama ili ode kod frizera, može biti ključan za to hoće li se ona uspjeti posvetiti sebi.

6. Promjene u samopouzdanju
Samopouzdanje je krhka kategorija, a brak i majčinstvo ponekad dovedu do preispitivanja vlastitih sposobnosti i identiteta. U tim trenucima, žene se mogu naći u vrtlogu neispunjenih očekivanja i osjećaja da “nikada neće biti dovoljno dobre” – ni kao majke, ni kao supruge, ni kao osobe. Neke počnu misliti da im je nebitno kako izgledaju, kada ionako imaju toliko drugih briga. Takav stav postaje dodatno izražen ako ne vide pozitivan feedback okoline ili partnera, pa se osjećaju da je njihov trud ionako neprimijećen.

Zaključak
To što se žena ponekad “zapusti” nakon udaje, nije jednostavna pojava niti isključivo pitanje lijenosti ili nezainteresiranosti. Najčešće je to rezultat spleta okolnosti: povišenog stresa, nedostatka vremena, društvenih pritisaka, promjena u prioritetima i manjkave podrške iz okoline. Pritom se ne smije zaboraviti da svaka žena ima pravo sama odrediti koliko, kako i zašto želi ulagati u svoj izgled.

Otvorena komunikacija u braku, preuzimanje obveza na ravnopravniji način, kao i osvještavanje vlastite potrebe za njegom, samo su neki od načina da se žena ne osjeti zapostavljenom – bilo od strane obitelji ili od same sebe. Dobra psihološka i emocionalna potpora, kao i dogovori oko raspodjele posla i slobodnog vremena, mogu uvelike pomoći da se i nakon stupanja u brak žena ne odrekne onoga što je usrećuje i ispunjava.