Nakon saznanja da ne može da rodi, Sara i muž su usvojili devojčicu: Posle 5 dana stiže poziv – “Dolazim po svoje dete”

0
330

Sara Hovel, 31-godišnja medicinska sestra iz Ričmonda u Virdžiniji, suočila se s teškim prognozama u vezi sa svojim snom da postane majka. Zbog dijagnoze endometrioze, lekari su procenili da su joj šanse za prirodno začeće gotovo nepostojeće – manje od jedan odsto. Suočeni s ovom stvarnošću, ona i njen suprug Kris, 32-godišnjak pun nade i ljubavi, odlučili su da se okrenu usvajanju kako bi ostvarili svoj san o roditeljstvu.

Godine 2018. dogodilo se nešto što niko nije mogao predvideti. Jednog jutra, dok je Sara još bila obavijena tugom i rezignacijom zbog svojih medicinskih izazova, doživela je najveće iznenađenje u životu. Test za trudnoću pokazao je da očekuje dete. Šok i sreća pomešali su se u njenom srcu dok je pokušavala da shvati kako je, uprkos svim medicinskim prognozama, uspela da zatrudni.

Dok je još bila pod utiskom ovog neobjašnjivog čuda, svega sat vremena kasnije, njen telefon je zazvonio. Na drugoj strani linije bio je njihov agent za usvajanje, nosilac vijesti koje su im potpuno promenile život. Rečeno im je da im je dodeljena tek rođena devojčica, njihova dugo priželjkivana kći.

Sudbina je te godine za Saru i Krisa priredila ne samo jedno već dva čuda, potvrđujući da ljubav i vera u nemoguće ponekad mogu otvoriti vrata koja su delovala zapečaćeno.

Nepredvidivi preokreti života: Trenutak sreće i trenutak gubitka

Za Saru i Krisa, trenutak kada su prvi put uzeli bebu u naručje bio je poput ostvarenja svih snova. U bolnici, gde su konačno upoznali tek rođenu devojčicu, biološka majka im je predala dete uz blagi osmeh i reči koje su Saru duboko dirnule: „Draga, upoznaj svoju mamu.“ Činilo se da je sudbina konačno na njihovoj strani.

Ali život je često pun neočekivanih obrta. Samo pet dana nakon što su doneli devojčicu kući i počeli da grade svoju novu stvarnost, usledio je poziv koji je preokrenuo njihov svet. Biološki roditelji, koji su prema zakonu imali pravo na promenu odluke u roku od deset dana, odlučili su da povrate dete.

„Sećam se, hranila sam je kada je zazvonio telefon,“ prisetila se Sara, dok joj glas i dalje drhti od tuge.

S druge strane linije, glas koji joj je odneo sve iluzije rekao je: „Dobar dan, Saro. Dolazim po svoje dete. Molim vas da pripremite njene stvari i čekate me ispred kuće.“

Sara nije mogla da veruje u ono što čuje. U trenutku šoka, pala je na pod, nesposobna da shvati šta se upravo dogodilo. „Mislila sam da je u pitanju neka okrutna šala,“ priznaje, „ali ubrzo sam shvatila da je stvarno. Taj bol je bio nepodnošljiv, gori od godina borbe sa sterilitetom.“

Te reči odzvanjale su u njenoj glavi dok je pokušavala da skupi snagu da spakuje stvari deteta koje je već doživljavala kao svoje. Bio je to trenutak tuge i nemoći, trenutak koji je zauvek promenio njihove živote.

Sara i Kris nisu se zaustavili na svojim ličnim borbama – njihova ljubav prema deci postala je pokretačka snaga za pružanje doma onima kojima je to najpotrebnije. Godine 2021. u njihov dom je stigao novi član, dečak koji je pronašao sigurnost i ljubav u njihovom okrilju. Time su postali ne samo roditelji nego i nosioci nade za decu koja traže toplinu porodice.

Put kroz izazove neplodnosti

Sara je bez ustručavanja delila svoja iskustva i borbe s neplodnošću, pokušavajući da osvetli stvarnost s kojom se mnogi suočavaju. Od trenutka kada joj je dijagnostikovana endometrioza, njen život se pretvorio u niz medicinskih zahvata, emocionalnih izazova i iscrpljujućih pokušaja da postane majka.

„Bilo je trenutaka kada smo se činili zarobljenima u začaranom krugu razočaranja,“ priseća se Sara. „Prošla sam kroz brojne operacije, primila stotine injekcija i svaki negativan test doživljavala kao novi udarac. Na kraju smo morali da prihvatimo da možda nikada nećemo doživeti da budemo biološki roditelji. Prvih nekoliko meseci bilo je izuzetno teško, ali s vremenom smo naučili da prigrlimo našu sudbinu.“

Inspiracija kroz ljubav i upornost

Ipak, njihova priča nije završena tamo gde je medicina povukla granicu. Kroz ljubav, istrajnost i spremnost da pruže šansu drugima, Sara i Kris su pronašli nove puteve ka roditeljstvu. Njihova priča sada nadahnjuje druge parove da ne odustaju od svojih snova, podsećajući ih da porodica nije uvek definisana biološkim vezama, već ljubavlju i spremnošću da se bude uz nekoga.

Danas Sara i Kris ne samo da uživaju u roditeljstvu već su postali simbol nade i svetionik podrške za one koji prolaze kroz slične borbe. Njihov dom nije samo utočište za decu, već i mesto gde snovi o porodici dobijaju šansu da zažive.

Razlozi sve učestalijeg steriliteta kod žena

Sterilitet, definisan kao nemogućnost da se ostvari trudnoća nakon godinu dana nezaštićenih odnosa, postaje sve prisutniji problem kod žena širom sveta. Ovaj trend izazvan je kombinacijom medicinskih, društvenih, i ekoloških faktora, a njegovi uzroci su često kompleksni i međusobno isprepletani. Razumevanje razloga koji doprinose ovom problemu može pomoći ne samo u pronalaženju rešenja već i u podizanju svesti o važnosti reproduktivnog zdravlja.

1. Odlaganje materinstva

Jedan od glavnih razloga za povećanje učestalosti steriliteta je odlaganje materinstva. Sve više žena se odlučuje da odloži trudnoću kako bi završile obrazovanje, izgradile karijeru ili stekle finansijsku sigurnost. Iako su ovi razlozi opravdani, biološka ograničenja ostaju nepremostiva – plodnost žena značajno opada posle 30. godine, a nakon 35. godine rizik od steriliteta naglo raste. Nažalost, mnoge žene nisu svesne ovih bioloških činjenica dok ne počnu da planiraju porodicu.

2. Zdravstveni problemi

Postoji veliki broj medicinskih stanja koja negativno utiču na žensku plodnost. Endometrioza, poremećaj kod kojeg tkivo slično sluznici materice raste izvan nje, jedan je od najčešćih uzroka steriliteta. Takođe, sindrom policističnih jajnika (PCOS), stanje koje utiče na ovulaciju, postaje sve češći među mladim ženama. Hormonska neravnoteža, poremećaji štitne žlezde, i prethodne infekcije reproduktivnih organa, poput hlamidije ili gonoreje, takođe mogu značajno smanjiti plodnost.

3. Ekološki faktori

Savremeni način života i izloženost toksičnim supstancama igraju veliku ulogu u povećanju steriliteta. Zagađenje vazduha, izloženost pesticidima, teškim metalima i plastici sadrži hemikalije koje mogu negativno uticati na hormonalni balans i reproduktivni sistem. Endokrini disruptori, supstance koje oponašaju hormone, sve češće se povezuju sa sterilitetom i drugim reproduktivnim problemima.

4. Stres i moderan način života

Hronični stres, ubrzani tempo života i nedostatak kvalitetnog odmora takođe utiču na plodnost. Stres povećava nivo kortizola u organizmu, što može poremetiti menstrualni ciklus i smanjiti šanse za začeće. Uz to, mnoge žene se suočavaju s pritiskom da istovremeno balansiraju karijeru, društveni život i lične ciljeve, što dodatno opterećuje njihov organizam.

5. Nepravilna ishrana i fizička aktivnost

Moderni trendovi ishrane, poput dijeta s niskim unosom hranljivih materija ili prekomernog unosa brze hrane, mogu negativno uticati na plodnost. Nedostatak ključnih nutrijenata, poput folne kiseline, cinka i vitamina D, ometa hormonalnu ravnotežu i zdravlje jajnih ćelija. Istovremeno, ekstremno nizak ili visok indeks telesne mase (BMI) može poremetiti ovulaciju, čineći trudnoću težom za postizanje.

6. Genetski i nasleđeni faktori

Neke žene nasleđuju genetske predispozicije koje otežavaju začeće. Na primer, rani ulazak u menopauzu ili genetske mutacije koje utiču na funkciju jajnika mogu značajno smanjiti šanse za trudnoću. Iako se na genetske faktore ne može uticati, rano otkrivanje i lečenje mogu pomoći u povećanju šansi za začeće.

7. Uticaj tehnologije i društvenih normi

Iako asistirana reproduktivna tehnologija (ART), poput vantelesne oplodnje (IVF), pruža nadu mnogim parovima, ona takođe nosi izazove. Mnogi parovi se oslanjaju na ove metode kao poslednje rešenje, što može izazvati dodatni stres i finansijski pritisak. Pored toga, društvene norme i stigmatizacija neplodnosti mogu dovesti do osećaja sramote i izolacije, što dodatno komplikuje emocionalno zdravlje žena.